Iitissä asuva koloratuurisopraano Sanna Vainikka ja Kouvolassa asuva mezzosopraano Nina Castén päättivät viime syksynä hakea apurahaa Kansan Sivistysrahastolta pienimuotoisen joulukonserttikokonaisuuden toteuttamiseen.
Myönnetty apuraha mahdollisti konserttien toteutuksen: kaksikko esiintyy tänä jouluna kahdessa joulukonsertissa Lahdessa ja Kouvolassa. Apuraha suunnattiin kesän aikana ohjelmiston harjoitteluun ja sovitukseen. Joulumusiikin harjoitteleminen keskellä heinäkuuta oli toki hieman poikkeuksellista, mutta kesän harjoituspäivät sattuivat olemaan viileitä, mikä osaltaan helpotti joulutunnelmaan virittäytymistä.
Joulukonsertit toteutuvat 12. joulukuuta Lahdessa Launeen kirkossa ja joulupäivänä 25. joulukuuta Kuusankosken kirkossa. Jälkimmäisen konsertin järjestää Kuusankosken seurakunta.
Sanna Vainikalla on jo mittava kokemus klassisen laulun esiintymisten parissa. Nina Casténille, joka on aiemmin tunnettu kansanmusiikin esittäjänä, tulevat konsertit ovat merkittävä uusi vaihe hänen musiikillisella polullaan ja ensimmäinen oma konserttikokonaisuus klassisen musiikin saralla. Laulajat ovat tästä, sekä yhteistyöstään arvostetun pianistin Esa Ylösen kanssa, kovin innostuneita, sekä pitävät omana erityisyytenään ja valttinaan komeasti soivaa kaksiäänisyyteen perustuvaa soundiaan.
Kansan Sivistysrahaston myöntämä apuraha on ollut ratkaisevan tärkeä yhteisen toiminnan käynnistämisessä ja ohjelmiston valmistelussa.


JOULUN SATU – klassiset joulukonsertit 12.12 ja 25.12
Joulukuiseen iltaan laskeutuu lämmin rauha, kun kaksi kaunista naisääntä sekä vivahteikas pianonsoitto kutsuvat kuulijat joulun rakastetuimpien sävelten äärelle.
Joulun satu on koloratuurisopraano Sanna Vainikan, mezzosopraano Nina Casténin ja pianisti Esa Ylösen konsertti, jossa suomalaiset jouluklassikot kohtaavat eurooppalaisen klassisen joulumusiikin kauneimmat helmet. Illan aikana kuullaan muun muassa Ave Maria, Pie Jesu, Abendsegen, Walking in the Air sekä monia rakastettuja suomalaisia joululauluja, kuten Oi jouluyö.
Konsertin erityinen lahja yleisölle on sen laulajien hienostunut kaksiääninen yhteissointi. Ninan ja Sannan äänet täydentävät toisiaan poikkeuksellisen kauniisti yhteisissä duetoissa. Klassiset joulusävelmät ja rakastetut joululaulut saavat niissä uusia vivahteita, kun melodiat punoutuvat yhteen kahden laulajan tulkinnoissa.
Tunnelmallisten duettojen rinnalla kuullaan myös sooloesityksiä, jotka kuljettavat kuulijaa joulun tarinan äärelle: valoon, toivoon, odotukseen ja juhlan iloon. Pianisti Esa Ylönen täydentää konserttikokonaisuuden korkeatasoisella soitollaan.
Sydämellisesti tervetuloa hiljentymään joulupäivän iltana musiikin, valon ja rauhan äärelle.
Joulun satu -konsertit:
LAUNEEN KIRKKO, LAHTI
Tapparakatu 22, Lahti
Lauantaina 12.12. klo 18.00
Liput 20 € / Alennuslippu 15 €
Alle 12-vuotiaat vapaa pääsy
KUUSANKOSKEN KIRKKO
Valtakatu 24, Kuusankoski
Perjantaina 25.12. klo 18.00
Vapaa pääsy, käsiohjelma 10 €
Maksutavat: käteinen ja MobilePay
