Poikkitaiteellinen koko perheen kulttuuri- ja taidetapahtuma Kivipankin Satuverstas

Projektin kuvaus

Kivipankin satuverstas on perinteeksi muodostunut lapsiperheille suunnattu poikkitaiteellinen kulttuuritapahtuma. Kaksipäiväinen tapahtuma on toteutettu vuodesta 2000 alkaen joka syksy Jämsän Kivipankilla. Tapahtuman vankkana kivijalkana toimii suomalainen lastenkirjallisuus. Satuverstas pyrkii tarjoamaan laadukkaan, monipuolisen ja elämyksellisen ohjelman. Työryhmässä valitun kirjailijan tuotantoa työstetään pienissä työpajoissa käyttäen erilaisia ilmaisumuotoja. Pajoissa lapset pääsevät laulamaan, soittamaan, maalaamaan, askartelemaan, tanssimaan, loruilemaan ja osallistumaan satutuokioihin ja pieniin teatteriesityksiin. Ohjaajat ovat ammattitaiteilijoita ja -kasvattajia. Satuverstas on paikkakuntamme harvoja vuosittain toistuvia lapsiperhetapahtumia. Tapahtumaan on vapaa pääsy ja se onkin kerännyt vuodesta toiseen Kivipankin täyteen innokkaita lapsia ja aikuisia. Koemme, että Satuverstaan ydin on lasten ja perheiden yhdessä tekeminen ja tätä perinnettä haluamme vaalia.

Työryhmän esittely

Työryhmäämme koostuu eri taidealojen ja lasten kanssa työskentelevien ammattilaisista. Kaisa Aho, Musiikkipedagogi (AMK), Varhaisiänmusiikinopettaja Liisa Toivola,YTM, Jämsän kaupunginkirjaston informaatikko Sirkka Heikkinen,Lastentarhanopettaja ja Taide- ja toimintapaja Lilliporin yrittäjä Marita Mäkinen, palkkasihteeri Katja Koukkunen, lastentarhanopettaja Virpi Pohjonen, Sosionomi, teatteri-ilmaisunohjaaja (AMK) Svetlana Ruoho, Taidemaalari, kuvataiteiden opettaja Ekaterina Perfiljeva, Sosiologi, maahanmuuttajien kotoutumisohjaaja Marjo Örn, Lastenhoitaja, kansantanssinohjaaja Reko Himanen, teatteri-ilmaisunohjaaja

Hankeraportti

Kivinpankin Satuverstas on järjestetty Jämsässä jo vuodesta 2000 alkaen. Tapahtuman pohjana oleva lastenkirjallisuus on ollut kantava voima ja inspiraatioiden lähde vuodesta toiseen. Tiimimme on hiotunut tapahtuman suunnittelussa, järjestelyissä ja toteutuksissa hyväksi. Heikko lenkkimme on kuitenkin tapahtuman rahoitus. Saimme Kulttuurilahja -hankkeen kautta pienen rahallisen avun, jolla hankittiin askartelu- ja maalaustarvikkeita lasten työpajoihin sekä puffettitarvikkeita.

Kahden päivän aikana Satuverstaalla tehtiin n. 125 maalausta, 88 kangaskassia ja 403 erilaista askartelua (mm. helmikoruja, akvaariokollaasi, pajutaulu ja puhallettava lohikäärme).

Onnistuimme tapahtumassa hyvin, vaikka varsinainen hankerahoitus pieneksi jäikin.