Noora Vaarala viimeisteli Särestöniemen elämänkerran KSR:n apurahan tuella

Kansan Sivistysrahaston alainen erityisrahasto Mikko Ampujan rahasto myönsi Noora Vaaralalle apurahan vuodelle 2025 Reidar Särestöniemestä kertovan kirjan viimeistelyyn. Noora Vaarala kertoo hänelle saadun apurahan merkityksestä seuraavasti:

Sain Kansan Sivistysrahaston apurahan hyvin otollisena hetkenä. Reidar Särestöniemen elämäkerta, jota olin kirjoittanut toimittajan työn ohessa useamman vuoden, oli valmistumassa. Olin pärjäillyt monta kuukautta ilman apurahoja, ja edessä oli intensiivinen viimeistelyvaihe. KSR:n tuella sain kirjan saateltua painoon.

Tein viimeisiä soittelukierroksia ja puhuin haastateltavien kanssa, otin vastaan kustannustoimittajan ehdotuksia ja muokkasin tekstiä, kirjoitin viimeisen kokoavan luvun, oikoluin ja korjailin. Yllättäen sain vielä aivan viimeisessä vaiheessa uutta, oleellista tietoa Särestöniemen kuolinsyystä eräältä hänen lääkäriystävältään, ja ehdin täydentää kirjaa siltä osin. Se tuntui tärkeältä.

Ilman apurahaa olisin joutunut sopimaan tammikuulle freelance-juttukeikkoja enkä olisi pystynyt keskittymään kirjaan. Vähän kauhulla mietin, miten homma olisi silloin hoitunut – työpäivät kirjan parissa venyivät nytkin pitkiksi viimeisinä viikkoina ennen painoonmenoa.

Reidar Särestöniemi oli työväenliikkeen tukija läpi elämänsä. Hän jätti puoluepolitiikan 1960-luvun alussa mutta säilytti vasemmistolaisen maailmankuvansa, kehitti ja täydensi sitä. Kollega ja ystävä Eeli Aalto kirjoitti Särestöniemestä vuonna 1976: ”Vaikka hän ei tee poliittista taidetta, hän on jatkuvasti huolissaan työväenliikkeestä. Hän on kasvanut ja saanut kasvatuksensa siinä elämänpiirissä eikä sellaista voi koskaan unohtaa. Hän iloitsee työväenliikkeen voitoista ja suree sen tappioita.” Taidemaalarin urallaan Reidar otti jatkuvasti kantaa yhteiskunnallisiin kysymyksiin, eritoten luonnon ja vähemmistöjen asemaan. Kaikesta siitä kerron elämäkerrassa. Sarviini puhkeaa lehti – ihmeellinen Reidar Särestöniemi ilmestyy 2. maaliskuuta.

Lue ja kuuntele lisää:

Gummerrus 14.2.2025 ENNAKKOTIEDOTE: Miksi Reidar Särestöniemen taidetta on haluttu tulkita väärin? Ainutlaatuinen elämäkerta 100 vuotta sitten syntyneestä värien ruhtinaasta ilmestyy 2.3.

Kulttuuriykkönen 12.2.2025 Reidar Särestöniemi oli oman aikansa kadehdittu julkkistaiteilija – nyt hänen taidettaan tulkitaan uudella tavalla